logo
Basket: 0
logo
Select period:
Basket: 0
No results have been found for your request.
Loading...
Reload

José González

Fr 10/06/2022 20:00
Palladium Rīga
35.00

JOSÉ GONZÁLEZ UZSTĀSIES KONCERTZĀLĒ PALLADIUM
 
Koncertzālē Palladium Rīga ar lirisku un melodisku indī-popa priekšnesumu nākamā gada vasarā 10. jūnijā uzstāsies solomākslinieks un grupas Junip dalībnieks José González. Biļetes iespējams iegādāties “Biļešu Serviss” tīklā.
 
Zviedru dziesminieku ar argentīniešu saknēm José González Latvijā esam iepazinuši  Positivus festivālā, kur mākslinieks uzstājies kopā ar savu melodisko folkroka grupu Junip 2014. gada festivālā un kā solo-mākslinieku 2017. gada festivālā. Abi no koncertiem palikuši atmiņā kā vieni no skaistākajiem festivāla vēsturē.
 
Savu solo karjeru José González uzsāka 2003. gadā ar debijas albumu “Veneer”, piesakot sevi kā liriskā indī-popa pārstāvi, kuram raksturīgs maigs vokāls ar paša izpildītu akustiskās ģitāras muzikālo pavadījumu. Līdz ar debijas albumu iznākšanu mākslinieks iepazīstināja klausītājus ar savu ilgi meklēto muzikālo nišu, mierinošu un vienmēr aktuālu.
 
José González pazīstams arī ar savu melodisko folkroka apvienība Junip, kuru mākslinieks izveidoja kā hobija grupu 90. gadu beigās kopā ar diviem bērnības draugiem un 2000. gadā pieteica kā izsmalcinātu, gluži vai ēteriski psihedēlisku folkroka apvienību. Laiski dinamiskais grupas debijas albums “Fields” (2010) kļuva par klausītāju un mūzikas kritiķu favorītu. Junip pazīstama arī ar dziesmām no filmas “The Secret Life of Walter Mitty” skaņu celiņa.
 
Savā jaunākajā studijas albumā “Local Valley” (2021), kura ietvaros José González uzstāsies arī pie mums Rīgā. nākamā gada vasarā, mākslinieks turpina būt uzticīgs sev raksturīgajam mūzikas stilam. Šī albuma veidošanā José González pievērsies lokālākam tēmu lokam, kas atspoguļots arī albuma nosaukumā. Tajā iekļautas ne vien dabas skaņas, kuras ierakstītas mākslinieka pagalmā, bet dzirdamas arī kompozīcijas, kas ieskaņotas trijās māksliniekam labi pazīstamās valodās – angļu, zviedru un spāņu. Pats mākslinieks norādījis, ka mūzikai jābūt melodiski patīkamai un dvēseli mierinošai un tā ir jābauda mirklī.

More information: http://www.jose-gonzalez.com

Event Date / Time Venue Price  
José González Fr 10/06/2022 20:00 Palladium Rīga 35.00
Good to know
Ticketing service fee 1.00 € (including VAT 21%) will be applied for each ticket.

Attention! In accordance with the COVID-19 restrictions imposed in Latvia for the holding of public events, entrance to the concert will be allowed upon presenting a certificate confirming the fact of vaccination or recovering of Covid-19.

When attending the event, it is mandatory to present a personal identification document, ticket and a valid COVID-19 certificate. The certificate can be downloaded at www.Covid19sertifikats.lv.

However, please note that the Covid-19 restrictions are subject to change and the concert will be organised according to the regulations in force for holding public events.

Tickets are forbidden to use in any competitions and campaigns without the concert promoter permission.

Any age visitor should have a separate entrance ticket for the event.

There are no age restrictions for event attendees but parents who do not accompany their minors underage of 16 to the event have to take in mind that according to the law of Latvia their minors can’t be on the streets after 11 PM.  

For visitors with disabilities:
A visitor in a wheelchair with companion requires one ticket.

It is presumed, when purchasing Tickets and/or entering or trying to enter the territory of the event, the Visitor is acquainted with these terms and conditions and undertakes to observe them, as well as the laws of the Republic of Latvia. 

Event schedule:
19:00 doors open
20:00 start of the program


Before purchasing tickets, please pay attention to the national rules regarding Covid-19 restrictions on events and their participants. When making a purchase, the consumer agrees to abide by the national epidemiological rules regarding the attendance of the event.

The ticket distributor only acts as an intermediary. If the event does not take place or is postponed, the event organizer, not the ticket distributor, assumes responsibility for the refund of the tickets purchased.
Venue
Palladium Rīga
Marijas iela 21 (Ieeja no Pērses ielas) Rīga Latvia
Promoter
BDG concerts, SIA
BDG concerts, SIA
Ūdens iela 12 - 106 Rīga LV-1007 Rīga
Reg. no: 40103422688
Same promoter Same venue
Buy ticket Tricky - Autumn tour 2021 (Pārcelts no 22.09.2021.) Tricky - Autumn tour 2021 (Pārcelts no 22.09.2021.) Palladium Rīga, Latvia 29.00 - 39.00
Go Green and choose SmartTicket. With SmartTicket all your events are always in your phone.
Read more here!
Buy ticket Sting - My Songs PopularPopularSting - My Songs Arēna Rīga, Latvia 50.20 - 100.20
Go Green and choose SmartTicket. With SmartTicket all your events are always in your phone.
Read more here!
Buy ticket Moonchild Moonchild Palladium Rīga, Latvia 25.00 - 29.00
Go Green and choose SmartTicket. With SmartTicket all your events are always in your phone.
Read more here!
Buy ticket Scott Bradlee's Postmodern Jukebox - The Grand Reopening Tour PopularPopularScott Bradlee's Postmodern Jukebox - The Grand Reopening Tour Palladium Rīga, Latvia 35.00 - 150.63
Go Green and choose SmartTicket. With SmartTicket all your events are always in your phone.
Read more here!
Buy ticket Eagles of Death Metal - The 24th Anniversary Tour Eagles of Death Metal - The 24th Anniversary Tour Palladium Rīga, Latvia 35.00 - 39.00
Go Green and choose SmartTicket. With SmartTicket all your events are always in your phone.
Read more here!